11
Overige onderwerpen / Re: Deckplans
« Laatste bericht door L.Noorman Gepost op 29 augustus 2023, 19:25:24 »De plattegrond van de eerste Friesland stond al ergens verstopt op het forum. Foto's zijn van Jeroen Vriend. 

#schepenvandoeksen Toen Chantal van der Linde in een artikel over ons jubileumjaar een afbeelding van de #MinisterKraus zag staan, nam ze gelijk contact met ons op. Want haar vader had het schip ooit nagebouwd uit een blokje juthout, dat hij had gevonden op Terschelling. Het gedetailleerde model van de raderboot, die van 1923-1948 voor ons voer, meet 22 cm en is beslist een pronkstukje! We zijn dan ook erg blij dat we het van Chantal in ontvangst mochten nemen
The ‘Najade’ is a luxurious fast ferry designed for Rederij Doeksen of the Netherlands. The shallow water, narrow bridges and locks the vessel was required to negotiate during its routes resulted in a fast and highly maneuverable design. The passengers are accommodated in air-conditioned comfort on two deck levels. This vessel conforms to the International Maritime Organization’s International Code of Safety for High Speed Craft 1994.
Vessel Name: Najade
Type: High Speed Monohull Ferry
Length Overall: 31.0 m
Beam: 6.5 m
Draft Max: 0.90 m
Passengers: 188
Crew: 4
Service Speed: 30 knots
Maximum Speed: 33 knots
Main Engines: 3 x MTU 12V2000 M70 (790 kW @ 2100 RPM)
Propulsion: 3 x MJP 450 Waterjets
Construction Material: Marine Grade Aluminium
Flag: Netherlands
Class: BV 1 + HULL + MACH High Speed Craft – CAT A
Grootschalige renovatie veerhaven Terschelling van start: damwanden en veerinrichting onder de loephttps://www.omropfryslan.nl/nl/nieuws/1214065/grootschalige-renovatie-veerhaven-terschelling-van-start-damwanden-en-veerinrichting-onder-de-loep
10 juli, 18:46
Rijkswaterstaat heeft de aftrap gegeven voor het grootschalige renovatieproject van de veerhaven op Terschelling. Dit project onderscheidt zich in duur en aanpak van de andere veerhavens in het Waddengebied. De focus ligt hier namelijk ook op de vervanging van alle damwanden.
De noodzaak van renovatie is duidelijk geworden na een incident in mei van dit jaar in Holwert. Daar raakte een verouderde brug defect, waardoor voertuigen urenlang niet van de veerboot af konden.
De renovatie op Terschelling vergt meer tijd en inspanning in vergelijking met de andere veerhavens. Dit komt doordat alle damwanden op het eiland moeten worden vervangen. Een uitdaging hierbij is dat de schepen niet aan de kant kunnen komen tijdens deze operatie. Om dit te ondervangen, zullen er meerdere tijdelijke aanlegplekken worden gerealiseerd.
Als eerste stap in het renovatieproces zal er een tijdelijke nachtligplaats worden gerealiseerd voor de reserveveerboot. Momenteel bevindt de reserveveerboot zich op een plek die bekendstaat als het 'schuine kantje' in de haven.
Hier zullen als eerste de damwanden worden vervangen, wat betekent dat de veerboot er niet meer kan liggen. De tijdelijke nachtligplaats wordt gerealiseerd in 'de Kom', een stukje verderop in de haven, aan een houten steiger.
Tijdelijke veerinrichting
Zodra de damwanden op het 'schuine kantje' zijn vervangen, zal Rijkswaterstaat een tijdelijke veerinrichting met een autobrug en een personenbrug op die locatie bouwen. Deze tijdelijke veerinrichting zal naar verwachting komende winter operationeel zijn, waarna de reguliere veerinrichting zal worden verwijderd voor renovatie en de damwanden ook daar worden vervangen.
De totale renovatie van de veerhaven op Terschelling zal naar verwachting pas in 2025 volledig zijn afgerond. Het project verloopt parallel aan de plannen die de gemeente Terschelling heeft voor de haven.
Kamervragen
Een punt van discussie tussen de gemeente Terschelling en Rijkswaterstaat is het ophogen van een deel van de haven. De gemeente Terschelling heeft aangegeven dat ze graag hun deel van de haven gemiddeld zo'n 40 centimeter willen verhogen vanwege de stijgende zeespiegel.
Rijkswaterstaat heeft echter niet zo'n plan voor hun gedeelte van de haven, wat tot onbegrip bij de gemeente heeft geleid. Er zijn zelfs Kamervragen gesteld aan demissionair minister Harbers van Infrastructuur en Waterstaat.
Ondanks de verschillende plannen zijn er volgens Jan Roelof Witting van Rijkswaterstaat nog mogelijkheden om tot een gezamenlijke oplossing te komen. Hij benadrukt: "We kunnen op elkaar aansluiten, het enige probleem is dat de veerterminal niet in een kuil moet belanden. Maar samen kunnen we hierover overeenstemming bereiken."